Fotogaléria

Vyber galériu

Vystava American Classic Cars 2012, Ostrava, CZ.

25.8. sa Cajlanská partia (v zostave Ďuri, Robo, Heňo a ja) vydala na výlet do Ostravy obzrieť Ivovú zbierku klasických kár z rokov 1950-80. Deň vyzeral na výbornú a ako dobré znamenie sa nám už počas rannej zastávky na čerpačke v Zamarovciach zjavil pekný biely Fox z HU.
Po troch hodinách cesty a krátkom motaní sa podľa navigácie sme sa konečne zvítali s Ivom a Ivou.
Tak srdečne zvítanie vie byť asi len v ich podaní :))) Usadili nás v ich zázemí, no s odstavenými parníkmi za chrbtom sme tam dlho nevydržali o chvíľu nás už aj sprevádzali pomedzi 40 jedinečných amerických ikon. Poviem vám, bola to fakt sila. Krása, jedinečnosť a stav, pôvod a originalita jednotlivých kúskov nas oberali o slová a niektorých aj o rozum :). Ja som si pri Iviných slovách o Ivovom zákulisnom poňatí a cestách všetkych týchto kuskov až sem, jednoducho musel dať dvojitú domácu, ktorú Ivo ulieval na privítanie. :)
Z ničoho nič sme sa prechádzali pomedzi tie, normy a nezmyselné predpisy lámajúce koráby dobré štyri hodiny a aj keď sme už čo-to videli aj tak sme sa medzi ne spontánne vracali a čumeli jak Marťania na Curiosity.
Ivová divácka anketa s možnosťou hlavnej výhry vozenia sa vo vybranej amerike po Ostrave, nám pekne spiekla závity. V tom momente sme boli do jedného ako malí chlapci. Zapisovali sme si svojich favoritov a škerili sa jeden na druhého ako keby sme to mali byť práve mi, kto absolvuje tú americkú jazdu z doposiaľ 10.tisícovej diváckej návštevy.
Môj problém o naj kus výstavy muselo rozhodnúť losovanie z piatich papierikov. Vyhral to päť a pól metrový ´58 Bucik Special :) ..ale aj ´60 Elektra 225, či ´73 Pontiac Catalina 440 Wagon mali namále...nerátajúc ´51 Hudson Commodore Six, či ´66 Chrysler Imperial Le Baron, alebo nejaký z Chevykov. 
Keď už sme od pív a hľadu ťažko prepletali nohami tak sme sa vydali opáčiť aj miestne pohostinstvá s kuchyňou. Na naše veľké prekvapenie, všetci obyvatelia Ostravy v podvečer soboty zrejme ešte fárali dole. V meste bolo len zopár živočíchov a v kuchyniach kuchtíci, čo nevedeli čo je to syrová omáčka...ale zato vedeli čo je to Radegast či steak "médium" a tak sme boli zachránení.
Záverečná priateľská debata s Ivom o neprajnostiach a legislatívnom blbnutí celej EU, ako aj nie najlepších vzťahoch medzi súčasnou americkou komunitou či už na tej alebo onej strane Moravy nám síce neuľavila, ale aspoň správne nasmerovala žlč do plných bachorov.
Pre neúprosný čas sme sa napokon museli okolo 20.h nechtiac rozlúčiť. Viem si predstaviť ešte ďalších zopár hodín v prítomnosti vystavovaných amerík a v priateľskej debate s Ivom a jeho bohatými životnými skúsenostami.
    Na zavér, vrelo každému odporúčam navštíviť túto výstavu ktorá sa koná až do 16.9.2012, za symbolické vstupné sa na minimálne 2-3 hodiny prenesiete do krásnych čias, ktoré sa nám budú bohužiaľ už len a len vzdialovať. Na našu zemepisnú šírku a výšku je to TO NAJ čo sa dá vidieť z krásnej starej US-éry rokov ´50-´80 na jednom mieste.
Prajeme si aby sa podarilo zopakovať toto podujatie aj v nadchádzajúce roky. Určite radi zas prídeme pozrieť a osobne odkazujem divákom, že "příšte bude aj Mustang" :))).
-
(PS.: fotogalériu doplním po skončení výstavy.. naživo je to aj tak lepšie, tak šup-šup smer Ostrava)